Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Imponujące zyski nowej państwowej spółki

Data publikacji: 2017-08-17, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Imponujące zyski nowej państwowej spółki

Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) w pierwszym półroczu 2017 roku osiągnął 290 mln zysku netto; dla porównania nasz poprzednik - Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) - miał wynik w granicach 30 mln zł rocznie - mówi PAP prezes PFR Paweł Borys.

Zysk Polskiego Funduszu Rozwoju po pierwszym półroczu tego roku był zatem niemal 10-krotnie wyższy od zysku wypracowanego przez Polskie Inwestycje Rozwojowe rocznie. "Dzięki zrealizowanym inwestycjom i w wyniku odpowiedniego zarządzania kosztami, mamy więc bardzo dobrą rentowność, przy jednoczesnym wzroście aktywów PFR SA do blisko 5 mld zł z 1,2 mld zł przed rokiem.

Zawdzięczamy to m.in. inwestycji w Pekao SA, która przynosi dobre stopy zwrotu, wypłacając stabilne dywidendy. Zresztą przystępując do tej inwestycji, zapowiadaliśmy, że liczymy na 10-procentową stopę zwrotu i podtrzymujemy to założenie" - podkreślił Paweł Borys w wywiadzie dla PAP.

Jak zaznaczył, Grupa PFR istnieje głównie dla przedsiębiorców. "Przedsiębiorczość, zwłaszcza małe i średnie firmy, to dla nas absolutny priorytet. Codziennie, głównie poprzez pogramy BGK czy PARP, docieramy do ponad 100 tys. małych i średnich firm" - wskazał. 

PAP: Polski Fundusz Rozwoju powstał w kwietniu 2016 roku, jako instytucja, która w dużym zakresie ma wdrażać tzw. Plan Morawieckiego. Jaki jest bilans Państwa działalności po tych kilkunastu miesiącach? 


Paweł Borys
:
 Ten bilans to m.in. szereg istotnych projektów inwestycyjnych na kwotę około 8 mld zł, „jedno okienko" dla przedsiębiorców, czy utworzenie największej w regionie platformy funduszy finansujących młode innowacyjne firmy tzw. venture capital. Oprócz tego, że staramy się, aby instrumenty skierowane do przedsiębiorców i samorządowców były jak najlepsze, to dbamy też o to, by nasze inwestycje były rentowne. Żeby Skarb Państwa - jako nasz właściciel - miał na tych aktywach odpowiedni zysk. 

Możemy się pochwalić tym, że jako Polski Fundusz Rozwoju SA w pierwszym półroczu 2017 r. osiągnęliśmy, jak dla nas imponujący wynik, bo mieliśmy 290 mln zysku netto. Dla porównania nasz poprzednik - Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) - miał wynik w granicach 30 mln zł. Dzięki zrealizowanym inwestycjom i w wyniku odpowiedniego zarządzania kosztami mamy więc bardzo dobrą rentowność, przy jednoczesnym wzroście aktywów PFR SA do blisko 5 mld zł z 1,2 mld zł przed rokiem. 

Zawdzięczamy to m.in. inwestycji w Pekao SA, która przynosi dobre stopy zwrotu, wypłacając stabilne dywidendy. Zresztą przystępując do tej inwestycji, zapowiadaliśmy, że liczymy na 10-procentową stopę zwrotu i podtrzymujemy to założenie. Jednocześnie, dzięki temu, że finansujemy się efektywnie, w tym na rynku, na naszym kapitale własnym osiągnęliśmy w pierwszym półroczu 2017 roku ponad 20 proc. zwrotu tzw. ROE - co oznacza, że Skarb Państwa - na kapitale wniesionym do PFR - zarobił w tym okresie 20 proc. To dobry wynik, chciałoby się mieć więcej takich inwestycji. 

Oczywiście, długoterminowo to może być trudne do utrzymania - w naszej strategii prezentowanej w ubiegłym roku pokazywaliśmy zresztą, że w długim terminie zakładamy, że poziom zwrotu na kapitale (ROE) planujemy utrzymać w przedziale 6-8 proc., co i tak jest dobrym wynikiem dla instytucji finansowych. 

PAP: A poza wynikami finansowymi? 


P.B.: Plan Morawieckiego to przede wszystkim inwestycje i rozwój przedsiębiorczości. Na poziomie Grupy PFR z jednej strony realizujemy - głównie wspólnie z BGK - wiele projektów finansujących inwestycje infrastrukturalne, samorządowe lub w obszarze energetyki. Z drugiej udoskonalamy instrumenty finansowe i doradcze dla przedsiębiorców, co - jak myślę - jest coraz bardziej doceniane przez biznes.

To widać na przykładzie Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) - agencji zajmującej się ubezpieczeniami eksportowymi, która odnotowała blisko 30-procentowy wzrost wolumenów ubezpieczeń eksportowych. To służy wzrostowi eksportu i temu, że nasi przedsiębiorcy mogą lepiej konkurować na rynkach zagranicznych, dzięki temu, że mają dobry dostęp do finansowania, zwłaszcza na trudniejszych rynkach o wyższym ryzyku. 

Mamy też znaczący wzrost finansowania udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Szereg programów uruchamia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Ponadto Sejm uchwalił ustawę o Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). 

Agencja ma teraz zapewnione finansowanie i otworzyła już kilkanaście swoich przedstawicielstw na całym świecie, co pomaga też w promocji. W PFR Ventures mamy fundusze venture capital dedykowane firmom, które startują i potrzebują finansowania na początkowym etapie działalności oraz w fazie dalszego rozwoju, wzrostu i ekspansji. 
Ma to wzmocnić rynek kapitałowy w Polsce, który stanowi bazę finansowania lokalnego sektora przedsiębiorstw. 

Po nieco ponad roku działania PFR udało się zatem zrealizować sporo widocznych przedsięwzięć. Z jednej strony mamy widoczny postęp, jeśli chodzi o inwestycje, różne programy służące przedsiębiorcom i samorządom, a z drugiej strony możemy się pochwalić całkiem dobrym zarządzaniem kapitałem i wynikami finansowymi.

Źródło: www.kurier.pap.pl

informator-lokalny.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat iławski - powiat w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego z siedzibą w Iławie. W skład powiatu wchodzą gminy: Iława, Lubawa, Kisielice, Susz i Zalewo.

  Atrakcje turystyczne regionu stanowią: Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, rezerwat przyrody Czerwica, rezerwat przyrody Jezioro Gaudy, rezerwat przyrody Jezioro Jasne, rezerwat przyrody Jezioro Karaś, najdłuższe jezioro – Jeziorak, Wyspa Wielka Żuława , czy szlak wodny -  Kanał Elbląski. Do zabytków zaliczają się: Pałac w Bałoszycach, Pałac w Kamieńcu oraz Zamek Szymbark.

  Na terenie powiatu iławskiego działaja między innymi: Mazurskie Meble, Swedwood – fabryka produkująca meble dla IKEI, czy fabryka perfum Bi-es.

  Przez powiat przebiegają drogi krajowe nr 15 i 16.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola